Cestovník

 

Tašiho cestovník do batohu

Kamaráti, uhádnete kto je najvhodnejším kandidátom podávať vám rady o tom, ako v pohode prežiť veľké rodinné dobrodružstvo? No predsa ja, jazvečík Taši - veľký dobrodruh a cestovateľ! Precestoval som už toho mnoho, zážitkov mám habadej! Veľa mojich detských kamarátov mi rozprávalo svoje cestovné zážitky, takže tu sú moje tipy, ako si rodinný výlet užiť. Hlavne v pohode krajom krúžiť a domov sa veselí vrátiť.
Pešky alebo vozom?

Nacestoval som sa ja už veru dosť, ale poväčšine pešo, alebo na voze, ale dnes je veľa možností ako sa dostať napríklad z jedného konca rozprávkového kráľovstva na druhý.
Od detí viem, že najčastejšie cestujú s rodičmi autom, vlakom alebo autobusom prípadne kratšie výlety zvládnu aj na bicykli alebo pešo.
Všetko záleží od toho, čo a ako si to chceme užiť.

VLÁČIK – obľúbený prostriedok mnohých detí, húka, funí, majestátne sa šinie krajinou a ešte sa v ňom dá krásne povystrájať, dobre sa povystierať a nemusí sa len sedieť. A cestu si vychutnajú aj mamka s ockom. A možno sa tiež vozňom prebehnú za malým neposedom.

AUTO - mašinka rýchla a šikovná, dostaneš sa ňou na veľké a niekedy vláčiku nedostupné vzdialenosti, môžeme do neho nabaliť hromadu vecí, nemusíme sa riadiť cestovným poriadkom. Sedieť na jednom mieste dlhú dobu môže byť ale pre detičky - vrtké - jašteričky veľmi náročné. Preto je nutné zvoliť vhodný, pohodlný a bezpečný „trón“ pre malého cestovateľa do 12 rokov, prípadne zabezpečiť záclonky - sieťky na okná proti dotieravému slniečku.

BICYKEL - stačí ak dve kolesá máš, z vesela sa do sveta dáš! Odporúčam na krátke vzdialenosti, prípadne ak objavíš na mape Tašíkova trasu pre bicykel. Ak takáto cyklotrasa je ďaleko-ďaleko za od tvojho domu, humnami, dá sa pomôcť docestovaním do najbližšej dediny autom alebo vláčikom. Auta sú silné stroje, unesú tvoj dvojkolesový miláčik na nosiči ako nič! Vo vláčikoch sú zasa na to určené vagóniky. Cestovanie bicyklom je veľmi fajn, dýchaš čerstvý vzduch, odvezieš sa kam chceš, aj blízko lesa, blízko skál, k prírode sa dostaneš. Očičká sa kochajú, nožičky zaberajú. Samozrejmosťou je bezpečná a slušivá prilba, veď ani takí rytieri sa nehanbili nosiť ju a chrániť svoje vzácne hlavy.

PEŠO – niekedy proste niet nad vlastné nohy. Vezmeš batoh na chrbát, nohy na plecia a ideeeeeeeeš! Skoro ako ja. A pri putovaní krajinou určite tiež zažiješ svoju rozprávku. Ak budeš ticho načúvať, vtáčiky ti k tomu isto budú čvirikať. A kto nemá labky s pazúrikmi ako ja, nech nezabudne na dobrú obuv!

Čosi pre bruško, rúčky a zdravie...

V rozprávkach sa vždy na cestu balia buchty s makom, z vlastných skúseností vám však prezradím, že ja bývam po buchtách a maku ospalý. Ale mlsať dobrôtky je predsa fajn, hlavne je dobré dobiť si energiu. Odporučil by som zbaliť ľahké, zdravé jedlo - ovocie, zeleninu, sušienky a hlavne fľašku s pitím. Ale pozor, bublinkové, ani príliš sladké radšej nie. Trpeli by vaše zúbky a možno aj bruško. 

Malý turista by mal vedieť, že počasie vo voľnej prírode môže byť vrtkavé. Preto nezabudnite okrem vhodného oblečenia na prišiplášť, slnečné okuliare, klobúčik alebo šiltovku. Poslúžiť vám môže aj malá baterka a sprej proti komárom. Mamke pripomeňte, aby nezabudla pribaliť aj kufríček prvej pomoci.

Nezabudnite ani na vašu vôňu domova - vankúšik alebo obľúbenú hračku napr. plyšového jazvečíka na zaspávanie, cestovné hry, časopisy, knižky, Taši maľovanky, farbičky, dobrú muziku a samozrejme, dobrú náladu.


Ako sa na cestách - necestách zabaviť?

Návod, ako nerušiť ocka či mamku pri šoférovaní, ako neliezť na nervy súrodencom (ani sám sebe).

TAŠIFÓN 
Malý cestovateľ vymyslí krátky príbeh napríklad o mojom dobrodružstve a pošepká ho spolucestovateľovi, druhý tretiemu, tretí štvrtému atď., až kým ho nevypočuli všetci. Posledný, kto príbeh počul ho porozpráva nahlas, čo najpresnejšie opakujúc, čo sa mu našuškalo do uška. Vtip spočíva v tom, že pri prerozprávaní rovnakého príbehu viacerými sa niektoré veci z príbehu vytratia, iné pribudnú alebo sa úplne pozmenia a výsledný príbeh určite vyvolá kopec smiechu, dobrú náladu a  vznikne nový a možno naozaj pútavý príbeh.

ČO SI ZBALÍM DO KUFRA
Na cestovanie sa treba samozrejme v prvom rade zbaliť. A keď máme veľký kufor, každý môže pribaliť niečo svoje. Takže napríklad mamka, ako najdôležitejší rodinný balič, začne formulkou : „Ideme na výlet do Tašíkova a na cestu si zbalíme ....“ a doplní vec, ktorú by si zbalila napr. mapu Gemersko- Abovského panstva. Ďalší člen výpravy si svoju vec pripraví a zopakuje celú formulku „Ideme na výlet do Tašíkova a na cestu si zbalíme mapu Gemersko – Abovského panstva a plyšového psíka „ a tak ďalej, každý ďalší člen posádky zopakuje, čo je už v kufri a pridá niečo svoje. Posledný má „kufor“ najťažší, a musí vymenovať všetko čo v ňom je, pričom sa nesmie pomýliť a nič vynechať. Veď čo by to bolo za cestovanie, keby niečo chýbalo....

HRA NA VEŠTCA – HÁDAJ NA ČO MYSLÍM?!
Viete uhádnuť načo asi myslí tatino, prípadne nezbedný braček? Skúste si úlohu veštca a s pomocou otázok ako napríklad „Pohybuje sa to?“, „Je to zelené?“ a odpovedí „Áno“ „Nie“, odhaľte jeho myšlienky. Po správnej odpovedi sa vymeníte. Ale pozor, odpovedajte pravdivo, ináč ostatných poriadne zmätiete....čo však môže byť tiež dobrá švanda.

IDE PIESEŇ DOKOLA...
Jeden člen posádky - vtáčik speváčik - začne spievať melódiu známej pesničky a ostatní sa snažia čo najrýchlejšie uhádnuť, ktorá pesnička to je. Kto to zistí prvý, vyhráva a môže spievať ďalšiu pesničku.

HRA NA ABECEDU
Hra pre deti šikovné, abecedy už znalé. Jeden člen výpravy si vyberie pravú stranu cesty, druhý ľavú. Každý prehľadáva označenia dediniek, miest, slovíčka reklamných a vývesných tabulí na jeho strane cesty a hľadá písmenká abecedy, v poradí od A po Z. Ten, kto to dokáže prvý, vyhráva!

HĽADAJ TAJNÉ MIESTO V TAŠIHO KRÁĽOVSTVE
Mamka alebo tatino sa pozrie na mapu Tašíkova a nájde na nej mesto, dedinku, rieku a pod., porozpráva o tomto mieste rozprávku z Tašiho príbehov. Ty, kamarát môj, musíš toto tajné miesto nájsť na mape. Ak si to úspešne zvládol, vyberáš miesto ty a hádajú mamka, alebo tatino.

 

Nebojíme sa cestovania, nebojíme sa putovania ani vandrovania! 

S odvahou sa púšťame vpred, veď chceme poznať celý svet. 

A keďže sme ešte malí, putovanie začne v blízkom kraji.
A kto nám poradí? Predsa náš kamarát, malý cestovateľ Taši!

 

 

 

 

 

Zdieľaj s priateľmi:  
Nachádzate sa tu:       Gros > Tašíkovo > Cestovník

Tento projekt je spolufinancovaný z ERDF
„Investícia do Vašej budúcnosti“

ROP Znak SR Vlajka EU KSK

Realizátor projektu: Košický samosprávny kraj
Realizátor web stránky: e-volution, s.r.o.
Autor textov rozprávok: © Štúdio Harmony/Daniela Hroncová-Faklová, Ľubica Škrinárová
Autor rozprávkových ilustrácií: © Štúdio Harmony/Róbert Šandor
Realizácia 2012